РОЗРОБКА ВИРОБНИЧОЇ ПРОГРАМИ ТА ОБ’ЄМНО-ПЛАНУВАЛЬНИХ РІШЕНЬ ПРИМІЩЕНЬ ДЛЯ ДВОФАЗНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ МОЛОДНЯКУ СВИНЕЙ
Анотація
У статті показані основні переваги сучасної промислової двофазної технології та умови для оптимального утримання й годівлі свиноматок і поросят. Для її успішного впровадження розроблена виробнича програма та об’ємно-планувальні рішення приміщень для вирощування молодняку на промисловій свинофермі малого типу потужністю виробництва 4000 голів молодняку в рік. Наведено показники виробничої програми виробництва свинини для ферми малого типу. Розраховані основні технологічні параметри потокового виробництва: кількість технологічних груп, тривалість перебування тварин у групі, число днів санітарного розриву. Показано розрахунок головомісць для холостих, умовно-поросних, явно-поросних, підсисних свиноматок, поросят-сисунів, поросят на дорощуванні в маточних станках, ремонтного молодняку на промисловій фермі, за умов реалізації поросят в 65 днів. Наведено об’ємно-планувальні рішення, приміщення № 1 - для утримання кнурів, холостих, умовно-поросних, поросних свиноматок і приміщення, № 2 - для утримання підсисних свиноматок і поросят-сисунів та їх дорощування до 65-денного віку. Крім того, наведено креслення загального вигляду станків для опоросу і вирощування молодняку свиней за сухого ( СП-4ФС) і комбінованого ( СП-4ФК) типу годівлі. В роботі приводиться коротка характеристика обладнання для утримання, годівлі, вентиляції, гноєвидалення та очищення забрудненого повітря. Наведена порівняльна характеристика ефективності проектно-технологічних рішень приміщення для утримання підсисних свиноматок і молодняку свиней. Зокрема, в ній показано кількість станкомісць, оборот станкомісць, кількість дорощеного молодняку, отриманого з одного станкомісця за рік, валовий вихід продукції на одне станкомісце за рік, вихід продукції на 1 м2 виробничої площі за базового та нового варіантів. Розроблені проектно-технологічні і об’ємно-планувальні рішення приміщення для опоросу свиноматок і утримання відлучених поросят до 65-денного віку з новим станковим обладнанням для промислової свиноферми потужністю 4000 голів дають можливість отримати валовий вихід продукції на одне станкомісце 12,95 ц за рік та вихід продукції на 1 м2 виробничої площі 3,07 ц (проти 10,44 ц за рік і 1,39 ц у базовому варіанті, відповідно).
Посилання
2. Komlackij, V. I. and Velichko L. F., 2010. Biologicheskie osnovy proizvodstva svininy (kurs lekcij). Uchebnoe posobie. KubGAU. Krasnodar, 175.
3. Kaljuga, V. V., Bazykin, V. I. and Trifanov, A. V., 2018. Sravnenie dvuhfaznogo i trehfaznogo besstressovyh sposobov soderzhanija svinej na stadii konceptual'nogo proektirovanija malyh svinoferm / Tehnologii i tehnicheskie sredstva mehanizirovannogo proizvodstva produkcii rastenievodstva i zhivotnovodstva. рр. 188-197.
4. Kostenko, S. V. Nauchnoe obosnovanie dvuhfaznoj tehnologii vyrashhivanija svinej: dis. … kand. s.-h. nauk: 06.02.04 / Kostenko Svetlana Vladimirovna. Krasnodar, 2004. 140.
5. Lykhach, V. Ia., 2016. Obgruntuvannia, rozrobka ta vprovadzhennia intensyvno-tekhnolohichnykh rishen u svynarstvi: avtoref. dys. … d-ra s.-h. nauk: spets. 06.02.04 / Lykhach Vadym Yaroslavovych. Mykolaiv, 38.
6. Svynarstvo: monohrafiia / za red. V. M. Voloshchuka. K., Ahrarna nauka. 2014. 592.
7. Trifanov, A. V. and Bazykin, V. I., 2019. Predposylki k razrabotke tehnologicheskogo reshenija dlja besstressovogo peremeshhenija svinej. Tehnologii i tehnicheskie sredstva mehanizirovannogo proizvodstva produkcii rastenievodstva i zhivotnovodstva. рр. 295-301.
8. The Pork Industry at a Glance. https://porkgateway.org/wp-content/uploads/2015/07/quick-facts-book1.pdf
9. John J. McGlone., 2013. The Future of Pork Production in the World: Towards Sustainable, Welfare-Positive Systems. Animals, Vol. 3, рр. 401-415; doi:10.3390/ani 3020401
10. Mike, D., Tokach, Bob D., Goodband, Travis G. and O'Quinn. 2016. Performance-enhancing technologies in swine production. Animal Frontiers, vol. 6, issue 4. рр. 15-21.