Порівняльна характеристика методів дослідження собак за дирофіляріозу

Анотація

Мета роботи – порівняльна характеристика методів дослідження собак за дирофіляріозу. Дослідження проводили на собаках різної статі, порід і вікових груп, власники яких звернулися у клініку ветеринарної медицини. Кров у собак відбирали вранці або ввечері та досліджували на наявність мікродирофілярій за методами Кнотта, роздавленої краплі, Ястреба В. Б. та фарбування на кислу фосфатазу. Для виявлення збудника Dirofilaria immitis застосовували експрес-тест. Проводили морфологічні та біохімічні дослідження крові, електрокардіографію і хірургічне видалення псевдопухлини.

За результатами досліджень визначено ефективність лабораторних методів за дирофіляріозу собак: на циркулюючий антиген – 100 %, Кнотта – 88,8 % (р<0,05), роздавленої краплі – 72,2 % (р<0,05), Ястреба В. Б. – 68,5 % (р<0,001) та фарбування на кислу фосфатазу – 55,5 % (р<0,001).

У крові собак реєстрували підвищення кількості еозинофілів – 16,3±2,7 %; (р<0,01) та зниження кількості сегментоядерних нейтрофілів – 55,0±3,5 %; (р<0,05), що свідчить про алергічну реакцію їх організму на наявність гельмінтів. У сироватці крові визначено підвищення активності лужної фосфатази – 185,7±5,4 Од/л; (p<0,05) та гамаглутамілтрансферази – 6,7±0,4 Од/л; (p<0,05), що вказує на порушення функцій печінки.

За електрокардіографії виявлено порушення ритму і провідності серця, які характеризуються синусовою тахікардією (54 %), мигальною аритмією передсердь (4 %), екстрасистолією (10 %), фібриляцією шлуночків (2 %) та блокадою правої ніжки пучка Гіса (5 %). 

Проведено обстеження псевдопухлини, локалізованої в ділянці сім’яника пса та хірургічне вилучення з піхвової порожнини сім’яника статевозрілого гельмінта  Dirofilaria repens.

Біографії авторів

Владислава Кисилиця, Національний університет біоресурсів і природокористування України

студентка

Лариса Кладницька, Національний університет біоресурсів і природокористування України

доктор ветеринарних наук, доцент

Наталія Сорока, Національний університет біоресурсів і природокористування України

доктор ветеринарних наук, професор

Сергій Величко, клініка ветеринарної медицини (м. Київ, Україна)

кандидат біологічних наук

головний лікар клініки ветеринарної медицини (м. Київ, Україна)

Владислав Величко, Національний університет біоресурсів і природокористування України

студент

Опубліковано
2020-12-01
Як цитувати
Кисилиця, В., Кладницька, Л., Сорока, Н., Величко, С., Донцова, О., & Величко, В. (2020). Порівняльна характеристика методів дослідження собак за дирофіляріозу. Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: Ветеринарна медицина, (3 (50), 44-53. https://doi.org/10.32845/bsnau.vet.2020.3.7