ВПЛИВ ОХОЛОДЖЕНОГО ПОВІТРЯ НА УТРИМАННЯ СВИНОМАТОК З ПОРОСЯТАМИ
Анотація
Розроблено спосіб покращання комфорту підсисних свиноматок з поросятами великої білої і породи французької селекції за умов промислової технології свинокомплексу ТОВ «Агропрайм Холдинг». Згідно розробленого способу зниження температури в зоні фіксуючого боксу відбувається ступінчасте: за температури повітря в приміщенні 27°С вмикається система водяного зрошення, яка подає воду у вигляді крапель на тулуб свиноматки в області лопаток; за температури повітря в приміщенні 32°С, подається вода у вигляді тоненької цівки на тулуб свиноматки в області лопаток. Застосування запропонованого способу сприяло збільшенню маси гнізда поросят у 28 днів на 9,5-10,5 кг порівняно з традиційною технологією і на 5,0-6,4 кг порівняно з системою мілкодисперсного розсіювання води. На промисловому підприємстві ТОВ ТОВ «Агроінд» Дніпропетровської області розроблена система охолодження повітря за рахунок використання теплової енергії землі. Її сутність полягає у наступному. У приміщеннях для утримання тварин у підпідлоговому просторі проміж гнойовими ваннами на глибині одного метра було прокладено бетонні канали - повітропроводи з поперечним перерізом 1 × 1 м, по яких проходить вхідне повітря. За рахунок теплової енергії землі воно охолоджується у теплу пору року і подається у камеру попередньої підготовки вхідного повітря де розміщуються радіатори - теплообмінники, через їх труби або прокачується холодна вода з артезіанської свердловини. Додатково на вході до камери попередньої підготовки вхідного повітря встановлено пристрій контролю температури та вологості, що дозволяє регулювати і вирівнювати ці показники перед подачею у підземні канали – повітропроводи. Подача попередньо підігрітого (охолодженого) у підземних каналах - повітропроводах за рахунок теплової енергії землі повітря з низько розміщених по периметру приміщення вихідних отворів вентиляційної системи сприяє кращій сезонній стабілізації температури у приміщенні, ефективнішому видаленню шкідливих речовин, поліпшенню мікроклімату, підвищенню комфортності утримання поголів’я і як наслідок покращенню виробничих показників.
Посилання
2. Mishurov, N.P. and Kuz'mina, T.N., Energy-saving equipment for providing a microclimate in livestock buildings. Available at: https://www.twirpx.com/file/356832/. [ Accessed: 29.09.2020].
3. CoolPad RCP cooling panels. Available at: https://topixagro.com/catalog/ped-kuling/cool-pad-rcp-150-1800 [Accessed : 02.09.2020].
4. Pylypenko, Ye. Temperature conditions for pigs' growing and modern cooling systems. Available at: http://www.ait-magazine.com.ua/sites/default/files/hs-stranicy-34-38.pdf. [Accessed: 02.09.2020].
5. Comparison of efficiency of pigsty cooling systems. Available at: http://pigua.info/uk/post/porivnanna-efektivnosti-sistem-oholodzenna-svinarnikiv. [Accessed: 04.09.2020].
6. SKOV cooling system. Available at: https://www.polnet.pl/ru/stado/podsvinki/mikroklimat/okhlazhdeniye/sistema-okhlazhdeniya-skov. [Accessed: 05.09.2020].
7. Air cooling system by spraying water under high pressure. Available at: URL:https://agroclimate.com.ua/ru. [Accessed: 29.09.2020].
8. Seven ways to deal with heat stress in sows. Available at: http://pigua.info/uk/post/sim-sposobiv-borotbi-z-teplovim-stresom-svinomatok-uk. [Accessed: 04.09.2020].
Voloshchuk Vasily Mikhailovich, doctor of agricultural sciences Science, Corresponding Member NAASU, Institute of Pig Breeding and Agroindustrial Production of NAASU
Ivanov Vladimir Alexandrovich, Doctor of Agricultural Sciences, Professor,Institute of Pig Breeding and Agroindustrial Production of NAASU
Zasukha Lyudmila Vasylivna, candidate of agricultural sciences, Institute of Pig Breeding and Agroindustrial Production of NAASU
Bordunova Olga Georgievna, Doctor of Agricultural Sciences, Professor, Sumy National Agrarian University
Pavlenko Julia Nikolaevna, Candidate of Agricultural Sciences, Associate Professor,Sumy National Agrarian University